Česky English По-русски Français

 

 

Syndrom karpálního tunelu

 

Co je to syndrom karpálního tunelu

 

Syndrom karpálního tunelu patří k tzv.úžinovým syndromům (útlak periferních nervů způsobený okolními strukturami). Je z nich nejčastější, postihuje asi 4% populace. Projevuje se subjektivně brněním až mrtvěním I., II., III. a poloviny IV. prstu ruky. Potíže jsou časté v noci, kdy pacienta budí. V těžších případech je přítomna trvalá necitlivost prstů ruky až vyhubnutí (atrofie) palcové strany svalů ruky. Ženy jsou postiženy 4x častěji než muži, maximum výskytu je kolem 50.- 60. roku věku.

 

Léčba karpálního tunelu

 

V léčba karpálního tunelu lehkého a středního stupně (podle vyšetření EMG) jsou dosud používány různé konzervativní metody, př. fixace zápěstí ortézou, elektroléčba, léčba laserem aj. pro těžké formy syndromu karpálního tunelu je vyhrazena léčba chirurgická. Převratnou novinkou v léčbě syndromu karpálního tunelu je léčba přístrojem CurpalR

 

Vyžádejte si informace o možnostech léčby syndromu karpálního tunelu touto metodou u našich lékařů.

 

Curpal®

 

Curpal® je léčebný přístroj vyvinutý německou firmou curmed GmbH & Co KG k léčbě syndromu karpálního tunelu bez nutnosti operačního výkonu. Je to je první a dosud jediný způsob, jak v efektivně léčit pacienty s bolestivým syndromem karpálního tunelu bez chirurgického zákroku. Manžeta přístroje Curpal®rozšiřuje a uvolňuje karpální tunel v oblasti zápěstí ruky a zlepšuje výživu středního nervu. Přístroj Curpal® se skládá ze čtyř částí: plastový rám, vzduchový polštář, tlakoměr (měřeno v mm Hg) a gumové ruční čerpadlo s hadicí, které vzduchový polštář se vzduchem vyplní, nebo vzduch vypustí. Rám má tvar “C” po stranách se nachází otvor pro palec. Otvorem v rámu je přivedena hadice. Tlakoměr (manometr) a ruční čerpadlo je připojeno k hadici.

 

 

 

Jak se přístroj Curpal® používá

 

1. OTEVŘENÍ

Curpal® se pro co nejsnažší přiložení dá zcela jednoduše rozevřít. Posuňte ovládací modrý knoflík do nejvzdálenější pozice. Následně posuňte ovládací knoflík po zubech vodiče směrem od sebe.

 

Curpal

 

2. NASAZENÍ

Vložte ruku, kterou chcete ošetřovat do otevřeného přístroje. U toho musí být palec prostrčen otvorem k tomu určeným. Curpal® je správně nasazen, když je u dlaně mezera a podložka naléhá na hřbet ruky.

 

Curpal

 

3. UZAVŘENÍ

Uzavřete Curpal®, tím že co nejvíce stlačíte obě skořepiny směrem k sobě. Jednoduše stisknutím modrého ovládacího knoflíku a rukojeti.

 

Curpal

 

4. NAFOUKNUTÍ

Vezměte ruční pumpu Curpal® do volné ruky a držte mamometr tak, aby byl pro Vás čitelný. Uzavřete ventil ruční pumpy tak, že otočíte pochromované kolečko směrem vpravo. Nyní je možno nafouknout polštářek pomocí ruční pumpy.Tlak Curpal® má být  rozmezí 180 a 200 mmHg. Dodržujte tento tlak po dobu dvou až tří minut. Případný minimální pokles tlaku je možné dorovnat dopumpováním ruční pumpou. Při nafukování se mezera u dlaně ruky rozšiřuje.

 

Curpal

 

5. VYPUŠTĚNÍ

 

Po 2-3 minutách nechte vypustit vzduch ze vzduchového polštáře. Otočte proto pochromované kolečko směrem vlevo. Vyčkejte jednu minutu a opakujte celý proces.

 

Curpal

 

6. OPĚTOVNÉ OTEVŘENÍ

Po aplikaci zcela otevřete Curpal® , tak, že pomocí modrého ovládacího kolíku opět rozevřete přístroj do nejširší polohy.

 

Curpal

 

Vyžádejte si informace o možnostech léčby syndromu karpálního tunelu touto metodou u našich lékařů.